%30 a Varan Lansman İndirimi Başladı %30 a Varan Lansman İndirimi Başladı %30 a Varan Lansman İndirimi Başladı %30 a Varan Lansman İndirimi Başladı
Yükleniyor...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
-
Listeleme

Bianchi Water

Bianchi Water Su Arıtma Sistemleri, NSF ansi 58 ve Wras Belgelerine Sahip, mineralli, Alkali ve Dijital Su Arıtma Sistemleri Üreticisidir.

En iyi Su Arıtma Cihazlarında Bulunması Gereken Özellikler

En iyi Su Arıtma Cihazlarında Bulunması Gereken Özellikler

En iyi Su arıtma cihazları, Ülkemizde birçok hane tarafından kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Son dönemlerde birçok farklı firmanın sektör için farklı ürünler üretmesiyle kızışan arıtma cihazları sektörü, birçok kullanıcı tarafından araştırma esnasında, kafa karıştırıcı bilgilerle dolu ve sadece ücretli blog yazılarıyla, dolu fazlasıyla makalelerle karşılaşıp son kullanıcıların ücretli reklamlara göre karar vermesini sağlama amaçlayan farklı içerikler üretilmekte. Fakat bu içeriklerin çoğu, Firmalar tarafından ücretli olarak üretilmiş içerikler. Ve firma olarak bu içerik listelerinde yer alabilmek için, reklam websitelerinin sahiplerine, fazlaca ödeme yapmanız gerekiyor. Makalemize girer girmez bu durumdan bahsetmemin sebebi, bu içeriklerin hiçbirinin firmayı ya da firmanın ürettiği ürünleri, veya ürünün belgelerini değerlendirmek olmadığı apaçık ortada.

Bu makalemizde sizlere, Su arıtma cihazlarının ülkemizde, Son kullanıcı tarafından değerlendirilmesi gereken kriterlerden bahsedeceğiz.
Su arıtma cihazlarında kullanılması gereken birçok parçanın insan sağlığı standartlarına hijyen standartlarına uygun olmadığı ve ürünleri bu kriterlere göre değil, dış görünüşü ve fiyatına göre değerlendirerek maalesef sadece insan sağlığını riske atan ürünleri önermektedirler. Burada arz talep meselesi gibi reklamı veren firmaların daha yüksek oranlarda satış yapmayı amaçlaması, ürünlerin herhangi bir kalite belgelendirmesinin olmaması bir çok soruna sebep olmaktadır.
İnsan vücudunun sindirim sistemi bir fabrika gibi çalışmakta, ve Zararlı bir çok maddeyi suyun içerisinde süzmeye çalıştıkça bir süre sonra sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.
Su Arıtma Cihazları Sağlığa Zararlı mıdır?
Bu çok büuük bir propagandanın sonucunda topluma bilinçli olarak yerleştirilmiş bir algıdır. Su arıtma cihazlarının tedirkçileri ve üreticileri, geçmişte yüksek hacimli ticaret yapmamasından dolayı, tv reklamları, ana haber gibi alanlarda sattıkları ürünleri savunamadığı için, bir çok damacana su firmasının bilinçli yaptırdığı bu haberler sonucunda arıtma cihazlarına toplum tarafından önyargı oluşturuldu. Ve bu firmalar geçmişe baktığımız zaman bu algıyı başarılı bir şekilde kurduklarını görüyoruz:
Aslına bakarsanız, hiçbir şebeke suyunda suyun içerisinde bulunması gereken mineraller bulunmamaktadır.  Firma olarak yaptırmış olduğumuz testlerde şebeke sularında mineral olmadığını, hatta direkt testi yapan kuruluşun tabiri ile, ölçülebilecek derece mineral olmadığını belirtmek isteriz.
Buna Göre;
Su Arıtma Cihazlarının suyun içerisindeki mineralleri yok etme, gibi bir durum söz konusu olamaz. Suyun içerisinde olmayan mienralleri arıtma cihazları yok edemez.
 Fakat bu her arıtma cihazı iyi su üretir anlamına gelmiyor. Suyunuzu temizlemek yerine daha da kirletebilir, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri suyu arıttığını iddaa eden bir çok su arıtma cihazının aslında, suyu arıtmak temizlemek yerine tam tersini yapıyor. Sektörün içerisinde uzun yıllar boyunca bulunan biri olarak, bizlerin piyasa cihazı olarak belirttiği ve her mahalle arası satıcının kolaylıkla ucuza satın alarak sattığı ürünleri nasıl ayırt edebileceğinize değinmek istiyorum.

Su Arıtma Cihazlarını Ayırt Edebilme

Su Arıtma Cihazlarının %99 u Reverse Osmosis System ( Ters Ozmos Sistemi ) ile çalışmaktadır. Bu sistem ile çalışan birçok ürün aynı prensip ile işlem yapmaktadır. Membran filtre bu sistemin kalbidir. Ve suyu ikiye ayırarak 1 mikronun 10 milyonda bir küçüklüğündeki gözeneklerden itme gücü ile suyu sıkıştırarak temizlemektedir.

Piyasa ürünlerinin çoğunda adı sanı belirsiz ve üzerine sonradan eklendiği belli olan membanlarla doludur. Bu membranlar Çin’den birkaç dolara getirtilen ve ne gümrükte ne de üretici firma tarafından test edilen ürünlerdir. Bu ürünler maliyet açısından çok ucuz olduğu için, 4 bin 5 bin tl ye kadar satışta olan bütün ürünlerde kullanılmaktadır.
Standart bir su arıtma cihazı 4 ya da 5 filtreden oluşmaktadır. Bu filtre aşamalarının her birinin suyun üzerinde yapmış olduğu ayrı bir işlem bulunmaktadır. Bu sebeple filtre değişim zamanlarına riayet etmeniz günlük hayatta kullandığınız su açısından hayati önem taşımaktadır.
Arıtma cihazlarının ön üçlü filtresi olarak tabir edilen sediment, aktif karbon ve blok karbon filtrenin ömrü ülkemizdeki şebeke sularında genelde 1 yıla kadar kullanılmaktadır.
Bu filtre ömrü kıyı bölgelerde yazlık bölgelerde 7-8 aya kadar düşmektedir. Suyun içerisindeki kireç ve kirlilik oranı yükseldikçe standart ürünler bu bölgelerde suyu  anca şebeke suyu değerlerine kadar düşürmektedir. Arıtıldığını düşündüğünüz su aslında arıtılmamış şekilde tüketiyorsunuz.
Bu da sağlığınızı her geçen gün tehdit etmeye devam ediyor.
Suyun iletkenlik ve Sertlik Değeri Nedir? Neden Önemlidir?
Suyun iletkenlik değeri suyun içerisindeki inorganik maddelerin çokluğu ile ölçülmektedir.

İçme Suyu Yönünden İletkenlik;

Ülkemizde uygulanan insanı tüketim amaçlı  sular yönetmenliğine göre insanı açıdan kullanılabilecek en yüksek suyun iletkenlik değeri 2500 dür.  Fakat iletkenlik değeri 2500 olarak ölçülen bir suyun, içilebilmesi imkansızdır. Çok sert ve tadı da çok bozuktur. Ve düzenli olarak birkaç gün tüketilmesi durumunda iç organlarınızın iflası ile sonuçlanabilecek sonuçlar doğurabilmektedir.

Suyun Lezzeti Açısından İletkenlik Değeri;

Suyun lezzeti açısından iletkenliğin önemi oldukça fazladır. Ülkemizde içilebilir suyun iletkenlik değerleri insanı tüketim amaçlı sular hakkındaki yönetmelikte, 50 – 250 aralığında olması gerekmektedir.  Avrupa’da ise, kullanılan içme suyunun 800 iletkenliğinde olduğunu görüyoruz. Avrupa’da yaşayan bir çok insanın bu sebepten dolayı, marketlerde 1 lt lik suları tercih ettiklerini görüyoruz.
Sonuç olarak tüketilen içme suyunun iletkenlik değeri yükseldikçe içme sularının kalitesi düşmektedir.

Damacana Sularının Değerleri

Damacana sularının değerleri  sürekli denetlemelere mağruz kalmalarından dolayı yönetmelikte geçen değerler arasında olmalıdır. Bu değerler zamanla geçerliliğini yitirse de hala ülkemizdeki damacana sularının iletkenlik değerleri 50-250 arasında olmak zorundadır.
Bu Durum su arıtma cihazlarında, iletkenlik değerlerini kapsamadığı için, genelde Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Su Derneği ve Wras  Kuruluşunun İçilebilir, su değerlerinin 16 ile 75 aralığında olabileceğini belirtmiştir.
Ülkemizdeki yönetmeliğin güncellenmemesinden kaynaklanan, bu değerler geçerliliğini yitirmesinden dolayı, Avrupa ve Birleşik Krallık’ta kabul edilen ve geçerliliğini koruyan değerlere göre değerlendirilmelidir.
Ülkemizde bu belgelere ve bu değerlere önem veren ve ürettiği her ürünü bu değerlere sadık kalarak üreten sadece birkaç kuruluş bulunmakta.
Bu sebepten Ülkemizde faaliyette olan bir çok damacana su üretici bu değerleri yakalayabilmek için, kaynaktan çıkan suyu arıtmak ve bu değerler arasında tutmak zorundadırlar.
Bir çok TV reklamında gördüğünüz ve kaynağından el değmeden şişelendiği belirtilen tüm paketli suların hepsinin bir arıtma sisteminden geçtiğini ve sonrasında paketlendiğini belirtmek isteriz.
Evinde Damacana su kullanan ve, ve geçmişte yapılan reklamlardan dolayı, su arıtma cihazlarının kullanılmasına karşı olan azımsanmayacak kadar fazla insan bulunmakta.
Maalesef hala evlerinde endüstriyel bir arıtma sistemi ile arıtılmış ve, değerleri standart değerlerin üzerinde suları tükettiklerinin farkında değil.

Su Arıtma Cihazlarının Filitrasyon Sistemleri

Standart su arıtma cihazlarının başta da söylediğimiz gibi kullandığı filtre ve aşama sayısı 4 ya da 5 tir. Fakat bu aşamaların yaptığı işlem suyu temizlemek, iletkenlik oranını düşürmek rengini kokusunu ve tadını düzenlemekten geçer.  Bu sadece size içilebilecek kalitede su vermei amaçlayan ürünlerde geçerlidir.
Su Arıtma Cihazlarının mineralleri yok etmesiyle ilgili aldı değişiminden bahsetmiştik. Fakat bir su arıtma cihazının suyu arıtıp temizledikten sonra,  şebeke suyunun içerisinde olmayan mineralleri suya ekleyebilmesi ve bunu analiz sonuçları ile kanıtlayabilmesi gerekmektedir. 
Şebeke sularında var olmayan, Sodyum, potasyum, Kalsiyum, Magnezyum ve Çinko gibi minerallerin çoğunu ekleyebilmelidir.
Fakat suya mineral ekleyebilme, Standart işlemlerin dışında olacağından, bir çok su arıtma cihazında bu durum küçümsenmiş ve çoğunlukla bu işlem pas geçilmiştir.
Suya mineral ekleme işlemi  hem maliyet açısından hem de, bilimsel olarak bir çok bilgiye ihtiyaç duyulan bir süreç olduğundan, Küçük firmaların çoğu bu işlemi arıtma cihazının herhangi bir yerine içinde suyun üzerinde herhangi bir işlem yapmayan taşların bulunduğu filtreler ekleyerek mineralli su arıtma cihazı olarak satışa sunmaktadırlar.
Bu Durum bir çok kullanıcının yanlış ürünleri almasını satın almasını sağlasa da araştıran ve araştırmayı seven bir çok kullanıcı kaliteli ve su değerlerini kanıtlayabilen firmalardan ürün satın almaktadır.

Peki Siz Bu Firmalara Nasıl Ulaşabileceksiniz

Öncelikle Su Arıtma Cihazlarını araştırmaya başladığınız zaman, Trendyol, hepsiburada gibi platformlardan ürünlerin yorumlarına bakarak karar vermek satın alacağınız ürünün aradığınız ürün olmasına en fazla % 20 yaklaştırabilir sizi.
Genellikle satış amacı gütmeyen platformlardaki kullanıcı yorumlarına güvenmenizi öneririz. Çünkü bu platformlarda kullanıcılar gerçektir. Ve ürünler hakkında gerçek bilgiye ulaşabilmenizi sağlar.
Bu makalenin altındaki yorumlara bakarak, bir çok kullanıcının hangi ürünü kullandığı ve memnun kaldığını görebilirsiniz. Fakat. Bu yorumların içerisinde satıcı yorumlarının da olduğunu unutmayın.
Her ürünü üreten firmalardan uzak durmanızı öneririz. Örneğin, Samsung, Vestel, Arçelik çünkü bu gibi büyük firmalar, ürünlere sadece kar marjı üzerinden bakarak, kendi logoları altında sattıkları ürünleri fason üreticilere ürettirmektedirler.
Evinize ya da kişisel kullanımız için herhangi bir ürün satın almak istiyorsanız. Satın alacağınız ürünü sadece o ürünü üreten firmalardan satın almanızı öneririz.
Çünkü Her sektörde uzmanlaşmaya çalışan firmaların çoğu, ürettikleri ürünlerin çoğun standarttan öteye geçememektedir.
Bu Saydığımız kriterlere dikkat etmeniz durumunda iyi bir ürüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...